Ko je otrok v stiski, pogosto ne more besedno izraziti svojega doživljanja, saj njegov verbalni razvoj zaostaja za kognitivnim. Otrokov naraven način izražanja je igra, s katero izraža svoje misli, čustva in doživljanja.
Pri delu z otroki uporabljamo igralno terapijo, strokovno podprt terapevtski pristop, ki v procesu terapije temelji na uporabi igre. Terapevt s pomočjo igre in kreativnih medijev, kot so glina, barve za slikanje in peskovnik, vstopi v otrokov svet doživljanja, čutenja in razmišljanja ter mu pomaga izraziti občutke. Kreativni mediji in igrače postanejo sredstvo, na katerega otrok na varen način projicira težka čutenja. Tako čustva dobijo zunanji izraz, kar otroku prinese olajšanje in pomiritev.
Igra otroku omogoča tudi raziskovanje različnih vlog v odnosih ter ustvarjanje novih izkušenj, ki prispevajo k razvoju pozitivne samopodobe. V terapevtskem procesu se skozi igro ustvari dovolj čustvene razdalje, da se lahko otrok varno sooči s svojo stisko.
Terapija za mladostnike je prilagojena njihovim potrebam in temelji na pogovoru, dopolnjenem z uporabo kreativnih medijev, kot so glina, likovni materiali, uporaba peskovnika id.
Mladostnik se v terapevtskem procesu uči prepoznavanja in obvladovanja čustev, da jih lahko sprejme in izrazi na varen ter sprejemljiv način. V zaupnem terapevtskem odnosu pride v stik s svojimi občutki in telesom ter se sooči s stisko.
Otroci in mladostniki v stiski pogosto nimajo besed s katerimi bi lahko izrazili svoja doživljanja. Na stisko, ki jo doživljajo navadno opozarjajo s čustvenimi, vedenjskimi ali celo zdravstvenim težavami, ki so samo odraz tega, da se z njimi nekaj dogaja. Zato je pomembno da odrasli vsako simptomatično vedenje, ki se pojavi, prepoznamo in razumemo kot otrokov klic na pomoč.
Igralna terapija je namenjena otrokom in mladostnikom med 2. in 18. letom starosti, ki se soočajo s:
UVODNO SREČANJE:
Starši ali skrbniki se pred pričetkom terapije, udeležijo uvodnega razgovora, brez prisotnosti otrok. V uvodnem razgovoru pridobimo pomembne informacije o razlogu otrokovega vstopa v terapevtski proces ter predstavimo potek terapevtskega procesa. Skupaj pripravimo okvirni načrt terapevtskega dela in določimo termin srečanj.
POTEK TERAPEVSTKIH SREČANJ:
Igralna terapija poteka individualno enkrat tedensko 60 minut. Po koncu vsake terapije sledi kratko srečanje s starši (10 min).
Število srečanj, ki jih otrok potrebuje preden pride do trajnega izboljšanja, se razlikuje. Terapevtski cikel obsega 15 terapij, vendar je lahko krajši ali daljši, odvisno od otrokovih potreb in težave s katero otrok sooča.
Učinkovitost igralne terapije je veliko večja kadar so v otrokov terapevtski proces vključeni starši oz. skrbniki.
Svetovalni pogovor s starši poteka po vsakem petem terapevtskem srečanju in je namenjen podpori staršev. Na svetovalnem srečanju ovrednotimo potek terapije, nudimo psihoedukacijo ter individualno svetovanje za učinkovitejšo podporo otroku v procesu terapevtskega dela.
Varuh otroških src
Copyright © 2024 Varuh otroških src - Vse pravice pridržane.